CO OZNACZA “YONI STEAMING”?

Słowo “yoni” wywodzi się z Sanskrytu i oznacza łono kobiety, a także źródło życia, płodność, początek, klas i kobiecą moc kreacji.
Używamy określenia “yoni” zamiast nazw anatomicznych i medycznych.
Mówiąc o “yoni”, mówimy więc o całym układzie rozrodczym kobiety – o waginie, pochwie, macicy, jajowodach i jajnikach.
Jak łatwo zauważyć “Yoni” jest bardziej pieszczotliwe, pełne troski i wdzięczności niż typowe nazwy anatomiczne.

Słowo “steam” to po angielsku “para”, a “steaming” w używanym przez nas kontekście będzie oznaczało “parowanie”, “owiewanie parą”.

Kiedy połączymy oba słowa – “yoni steaming” to oznaczać to będzie “parowanie yoni”, “owiewanie parą yoni” lub też bardziej dosłownie “owiewanie parą kobiecych miejsc intymnych”.

Istnieje również alternatywna nazwa dla yoni steamingu – “V-steaming”, gdzie litera V = vagina / vaginal, inaczej po angielsku “wagina”. 

NA CZYM POLEGA YONI STEAMING?

Yoni steaming jest praktyką zdrowotną, w której pozwalamy by otulająca moc ciepłej pary przeniknęła przez pochwę wgłąb łona.

Parę uzyskuje się podgrzewając przez kilkanaście minut wodę w garnku. Dla wzmocnienia terapeutycznego efektu steamingu do wody dodaje się zioła o właściwościach terapeutycznych.

Praktyka yoni steamingu polega na parowaniu okolic intymnych przez 10-30 minut w strategicznych momentach cyklu menstruacyjnego. 

Sam rytuał jest baaaaardzo przyjemny i kobiecy. Czujemy ciepło i subtelny aromat ziół i kwiatów. Możemy też zapalić świecę, włączyć nastrojową muzykę.

CZY TO NOWA MODA?

I tu zapewne się zdziwisz! Podobnie jak ziołowe nasiadówki yoni steaming  towarzyszy kobietom od wieków!

W zależności od kontynentu, kultury i lokalnej tradycji kobiety korzystały z mocy V-steamingu do regulacji cykli menstruacyjnych, jako remedium w bolesnych stanach przed i w trakcie miesiączki, do uwalniania przewlekłych infekcji intymnych, do wsparcia płodności, w czasie porodu, w połogu oraz menopauzy.

Dawniej wiedza na ten temat była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie, a wśród kobiet w rodzinie było czymś zupełnie naturalnym to, że w najróżniejszych sytuacjach matka, siostra czy przyjaciółka sięgają po zioła i przygotowują napar do steamingu. Yoni Steaming był również wykorzystywany przez akuszerki pomagające kobietom w porodzie i połogu oraz przez szamanów czy zielarzy, którzy traktowali V-steaming jako jedną z metod aplikowania ziół leczących kobiece dolegliwości.
Na świecie jest kilka miejsc, gdzie parowanie łona jest do dziś powszechną praktyką leczniczą, są to m. in. Haiti, Erytrea (Wschodnia Afryka), Surinam (Ameryka Południowa), Palau i Wyspy Polinezyjskie oraz Południowa Korea.

NA JAKIE DOLEGLIWOŚCI POMAGA YONI STEAMING?

V-steaming w połączeniu z odpowiednio dobranymi ziołami pomaga kobietom uskarżającym się na najróżniejsze kobiece dolegliwości. Do najbardziej popularnych należą oczywiście nieregularne cykle miesiączkowe – zarówno zbyt długie, jak i zdecydowanie zbyt krótkie. Yoni steaming pomaga wyregulować długość cyklu, tak aby miesiączka pojawiała się co 28-29 dni. Jeśli jesteś w grupie kobiet, które cierpią na PMS i bolesne miesiączki – steaming może przynieść Ci znaczące ukojenie.  Yoni steaming jest też uznany za tradycyjną, niechirurgiczną metodę leczenia mięśniaków, cyst, torbieli, pcos i endometriozy – łagodzi ból i symptomy, a także wspiera proces ich leczenia i gojenia się.  Kolejną ważną sferą, w której kobiety mogą liczyć na yoni steaming są nawracające infekcje intymne. Yoni steaming pomaga pokonać infekcje o podłożu wirusowym i bakteryjnym oraz minimalizuje częstotliwość ich występowania w przyszłości.

DLA KOBIET W KAŻDYM WIEKU

Wyobraź sobie, że yoni steaming mogą wprowadzić do swojego życia kobiety w każdym wieku i na każdym etapie swojej kobiecej podróży!

Jeśli więc jesteś …

  • dziewczynką, która jeszcze nie miesiączkuje – yoni steaming będzie Cię wspierał od początku Twojej drogi na ścieżce cykliczności. Dzięki praktyce oswoisz temat miesiączki, pielęgnacji i uważności na swoje ciało.
  • kobietą cyklicznie miesiączkującą – yoni steaming pozytywnie wpłynie na jakość  Twojej miesiączki – jej regularność, długość trwania, przepływ, kolor.
  • kobietą pragnącą zajść w ciążę– yoni steaming pomoże Ci przygotować macicę do zajścia w ciążę. Praktyka wesprze naturalny proces oczyszczenia, pomoże poruszyć i usunąć zastoje, wzmocni macicę.
  • kobietą w połogu – yoni steaming pomoże Ci oczyścić się z lochii, stonizuje układ rozrodczy, wspomoże gojenie się otarć powstałych podczas porodu (również rozdarć i bolesnych ran po nacięciu krocza), zregeneruje macicę po trudach ciąży i przygotuje ją do powrotu na ścieżkę cykliczności.
  • kobietą w menopauzie i postmenopauzie– yoni steaming złagodzi dyskomfort towarzyszący suchości pochwy, nawilży i ochłodzi.

CO JEST POTRZEBNE DO YONI STEAMINGU?

1. woda i zioła
2. garnek i kuchenka, na której podgrzejemy napar
3. Yoni Sauna / Yoni Krzesełko lub bezpiecznie zaaranżowane miejsce na podłodze (jeśli preferujesz kucać nad naczyniem z naparem).

JAK WYGLĄDA RYTUAŁ YONI STEAMINGU

Najpierw przygotowujemy napar. W garnku zagotowujemy wodę, następnie zmniejszamy temperaturę i dodajemy kilka łyżek mieszanki ziołowej, gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem.

Garnek z naparem ostrożnie umieszczamy w Yoni Saunie lub pod Yoni Krzesełkiem, zdejmujemy przykrywkę i sprawdzamy dłonią czy ziołowa para ma dla nas odpowiednią temperaturę. Jeśli jest ok, to siadamy na Saunie lub Krzesełku i rozpoczynamy rytuał.

Terapeutyczne sesje V-steamingu w zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb ciała powinny trwać 10 minut (sesja łagodna podczas której używa się przestudzonej pary) do 30 minut (sesja intensywna, podczas której używa pary o wyższej temperaturze a zioła są stale podgrzewane podczas trwania sesji przy użyciu mini kuchenki elektrycznej umieszczonej w Yoni Saunie lub pod Yoni Krzesełkiem).

Sam rytuał jest bardzo przyjemny i relaksujący. Para otula okolice yoni, czujemy ciepło delikatnie penetrujące nasze ciało. W mieszankach ziół do yoni steamingu często wykorzystuje zioła aromatyczne – płatki róży stulistnej, kwiaty lawendy, nagietka i mniszka lekarskiego, koszyczki rumianku – przez co w pomieszczeniu, w którym praktykujemy unosi się subtelny, ziołowo-kwiatowy zapach. Możemy też zapalić świecę, włączyć nastrojową muzykę. Rytuał Yoni steamingu może być jednym z piękniejszych i jednocześnie najbardziej kobiecych rytuałów jakich doświadczyłyśmy.

CZY SĄ JAKIEŚ PRZECIWSKAZNIA?

Nie wolno praktykować yoni steamingu przede wszystkim w 4 przypadkach: gdy krwawimy (podczas miesiączki i w każdej sytuacji gdy spontanicznie krwawimy lub plamimy żywą, świeżą krwią), podczas ciąży (aż do 38 tygodnia), po owulacji jeśli próbujemy zajść w ciążę oraz w trakcie zaognionej infekcji intymnej (infekcji której towarzyszy silny świąd i uczucie palenia).
W przypadku niektórych metod antykoncepcyjnych yoni steaming nie jest przeciwskazaniem, ale należy rozważyć dodatkowe zabezpieczenie ponieważ steamowanie może obniżyć skuteczność tych metod (dotyczy to m.in krążków i implantów antykoncepcyjnych, podwiązanych jajowodów, ablacji endometrium).
Jeśli chodzi o sytuacje, które często budzą wątpliwości, czy aby nie są przeciwskazaniem V-steamigu, to jak najbardziej można praktykować gdy: stosuje się pigułki antykoncepcyjne lub wkładkę domaciczną, gdy kobiecie doskwierają tzw. „wybuchy gorąca”, po zabiegu histerotomii, gdy cierpimy z powodu mięśniaków, cyst i guzków, w przypadku wystąpienia infekcji intymnych (drożdżakowych, bakteryjnych, wirusowych – w tym wirusa HPV). Jak wspominałam wcześniej, niezwykle ważne jest dobór odpowiednich ziół i dostosowanie intensywności i długości sesji do potrzeb konkretnej kobiety – szczególnie w wymienionych sytuacjach. Naszą sytuację zawsze możemy skonsultować z doradcą V-steamingu, który po przeprowadzeniu wywiadu i szczegółowej analizie naszego cyklu opracuje dopasowany do nas plan terapeutyczny. 

Oczywiście to tylko garść podstawowych informacji, które powinnaś wiedzieć o yoni steamingu. Nic dziwnego – trudno jest opowiedzieć o trwającej kilka tysiącleci praktyce w jednym blogowym artykule! Jeśli czujesz niedosyt koniecznie przejżyj moje inne artykuły na blogu. Swoją wiedzą dzielę się również na Instagamie i w Kobiecych Listach Mocy.

autor: Margo Kido  © 2020

PS.

Jeśli temat Ciebie zaintrygował i masz pytania dotyczące yoni steamingu – napisz do mnie. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby zainspirował również inne Kobiety – podziel się linkiem do niego. Z góry Ci za to dziękuję!

PS.2