„Ogromną zaletą yoni steamingu jest to, że oferuje on wsparcie kobietom w każdym wieku i w każdym momencie ich kobiecej ścieżki. Oprócz wspomnianych wcześniej obszarów wsparcia, z yoni steamingu skorzystają kobiety, które pragną zajść w ciążę, przygotowują swoje ciało do porodu, są w połogu, jak również te, które doświadczyły poronienia.
Steaming jest też pomocny kobietom w menopauzie i post menopauzie, rozdrażnionym z powodu wybuchów gorąca, suchości, problemów z zasypianiem. Mnie osoboście mocno chwyta za serce wsparcie yoni steamingu dla dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują.”

Zapraszam Cię do przeczytania zapisu wywiadu na temat yoni steamingu, którą przeprowadziła ze mną Mailka Ledman z portalu Naturalna Bogini

Yoni steaming, czyli kobiece terapie ziołowe, może dla wielu osób brzmień zupełnie niezrozumiale. Proszę, wyjaśnijmy to pojęcie dla osób, które spotykają się z nim pierwszy raz.

Yoni steaming, nazywany również V-steamingiem jest holistyczną praktyką zdrowotną, w której pozwalamy by otulająca moc ciepłej pary przeniknęła przez pochwę w głąb łona. Parę uzyskuje się podgrzewając przez kilkanaście minut wodę w garnku. Dla wzmocnienia terapeutycznego efektu steamingu do wody dodaje się zioła o właściwościach fitoterapeutycznych. Yoni steaming podobnie jak kobiece nasiadówki (siostrzana dla yoni steamingu tradycyjna praktyka polegająca na siadaniu w leczniczym naparze ziołowym) od wieków towarzyszy kobietom na każdym etapie życia.

Wiele z nas ma własne wspomnienia związane z nasiadówką z kory dębu, stosowaną przez nasze babcie i matki w infekcjach intymnych. Yoni steaming jest podobną praktyką, ale wykorzystującą parę wodną i szerokie spektrum ziół, aby wspierać kobiety w różnych okolicznościach – był na przykład wykorzystywany przez akuszerki pomagające kobietom w porodzie i połogu oraz przez szamanów czy zielarzy, którzy traktowali V-steaming jako jedną z metod aplikowania ziół leczących kobiece dolegliwości.

Na świecie jest kilka miejsc, gdzie steaming jest do dziś powszechną praktyką leczniczą, są to m. in. HaiN, Erytrea (Wschodnia Afryka), Surinam (Ameryka Południowa), Palau i Wyspy Polinezyjskie oraz Korea.

No właśnie, czy trzeba mieć „problem” by stosować v-steaming? Widziałam, że oferujesz też po prostu mieszanki, które nas wyciszają, harmonizują.

Najróżniejszymi. Bardzo powszechnym problemem wśród kobiet są nieregularne cykle miesiączkowe – zarówno te zbyt krótkie jak i zbyt długie, bolesne miesiączki oraz PMS. Prośba o wsparcie dotyczy również tematów, które ciężko poruszyć nawet z przyjaciółką – niepokojący kolor krwi miesięcznej, upławy, suchość pochwy, nawracające infekcje intymne, cysty i mięśniaki. Ogromną zaletą yoni steamingu jest to, że oferuje on wsparcie kobietom w każdym wieku i w każdym momencie ich kobiecej ścieżki. Oprócz wspomnianych wcześniej obszarów wsparcia, z yoni steamingu skorzystają kobiety, które pragną zajść w ciążę, przygotowują swoje ciało do porodu, są w połogu, jak również te, które doświadczyły poronienia.

Steaming jest też pomocny kobietom w menopauzie i post menopauzie, rozdrażnionym z powodu wybuchów gorąca, suchości, problemów z zasypianiem. Mnie osoboście mocno chwyta za serce wsparcie yoni steamingu dla dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują. Dzięki tej praktyce dorastające kobietki oswajają temat miesiączki, pielęgnacji i uważności na swoje ciało. Dzięki yoni steamingowi z dodatkiem odpowiednich ziół, możemy skoncentrować się na tonizowaniu układu rozrodczego, wzmocnieniu macicy i naczyń krwionośnych i tym samym zwiększyć szanse, że pierwsza miesiączka pojawi się wtedy, kiedy ciało dziewczynki będzie na to naprawdę gotowe, nie wcześniej niż około 13 roku życia.

Z jakimi problemami zgłaszają się do Ciebie kobiety?

Aby praktykować yoni steaming nie trzeba mieć „problemu”. Odpowiednio przygotowany rytuał Yoni steamingu jest jednym z piękniejszych i jednocześnie najbardziej kobiecych rytuałów jakich doświadczyłam. Możemy steamować po wyczerpującym dniu, podczas medytacji, przed snem, przed i po seksie. Yoni steaming pięknie też łączy się z celebracją wyjątkowych chwil – można steamować podczas Nowiu, Pełni, z okazji przesilenia letniego lub zimowego.

Dobrze, powiedzmy więc, że przychodzi do Ciebie kobieta z problemami hormonalnymi np. brakiem bądź nieregularną miesiączką. Co byś jej poleciła?

Rozmowę i pogłębiony wywiad, w oparciu o który przeanalizuję sytuację i opracuję propozycję wsparcia. W przypadku wielu kobiecych dolegliwości świetne rezultaty można osiągnąć samym yoni steamingiem, a czasem temat jest bardziej złożony, a yoni staeming uzupełnia inne terapie.

Czy są jakieś przeciwskazania do używania tego rodzaju zabiegów?

Nie wolno praktykować yoni steamingu przede wszystkim w 4 przypadkach: gdy krwawimy (podczas miesiączki i w każdej sytuacji, gdy spontanicznie krwawimy lub plamimy żywą, świeżą krwią), podczas ciąży (aż do 38 tygodnia), po owulacji, jeśli próbujemy zajść w ciążę oraz w trakcie zaognionej infekcji intymnej (infekcji, której towarzyszy silny świąd i uczucie palenia).

W przypadku niektórych metod antykoncepcyjnych yoni steaming nie jest przeciwskazaniem, ale należy rozważyć dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ steamowanie może obniżyć skuteczność tych metod (dotyczy to m.in krążków i implantów antykoncepcyjnych, podwiązanych jajowodów, ablacji endometrium).

Jeśli chodzi o sytuacje, które często budzą wątpliwości, czy aby nie są przeciwskazaniem V-steamigu, to jak najbardziej można praktykować, gdy: stosuje się pigułki antykoncepcyjne lub wkładkę domaciczną, gdy kobiecie doskwierają tzw. „wybuchy gorąca”, po zabiegu histerotomii, gdy cierpimy z powodu mięśniaków, cyst i guzków, w przypadku wystąpienia infekcji intymnych (drożdżakowych, bakteryjnych, wirusowych – w tym wirusa HPV). Jak wspominałam wcześniej, niezwykle ważne jest dobór odpowiednich ziół i dostosowanie intensywności i długości sesji do potrzeb konkretnej kobiety – szczególnie w wymienionych sytuacjach. Naszą sytuację zawsze możemy skonsultować z doradcą V-steamingu, który po przeprowadzeniu wywiadu i szczegółowej analizie naszego cyklu opracuje dopasowany do nas plan terapeutyczny.

Ale powiedz, bo bardzo mnie to ciekawi, czy nie spotkałaś się z pewnego rodzaju sceptycyzmem ze strony odbiorców Twojej marki? Mimo wszystko żyjemy w społeczeństwie, gdzie prym wiodą konwencjonalne metody leczenia, wsparcia zdrowia. 

Jeszcze nie! Raczej fascynacja tematem i żywe zainteresowanie. Myślę, że ostatnich kilka lat przyniosło wiele zmian w podejściu kobiet do różnych „nowinek”. Nikogo już nie szokuje fakt, że ktoś medytuje, chodzi na masaż, korzysta z tradycji ayurvedy czy medycyny chińskiej.

Mamy też zaufanie i sentyment do „babcinych” sposobów – ziółek do picia na trawienie, syropów z czarnego bzu, pędów sosny czy cebuli, inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, baniek ogniowych stawianych na plecy podczas przeziębienia. Nasiadówki i yoni steaming korzystają z tego samego źródła – ziół – tylko sposób podania może być dla niektórych nietypowy. Choć w sumie, skoro wspieramy nasze łono i miejsca intymne chyba zupełnie naturalnym jest to, że to te a nie inne obszary naszego ciała będą uczestniczyły w procesie.

Czy taką mieszankę można wykonać w domu samodzielne?  

I tak i nie. Mieszankę do yoni steam oczywiście można wykonać samodzielnie w domu mieszając zioła zakupione w zielarni lub zebrane na łąkach – pod warunkiem dobrej znajomości ziół, które będziemy wykorzystywać tworzeniu swojej mieszanki. Liczą się nie tylko właściwości lecznicze ziół, ale też fakt ich działania w synergii. Na przykład, jeśli w mieszance użyjemy kilku ziół o właściwościach oczyszczających to stworzymy silną mieszankę oczyszczającą, która może być wsparciem dla kobiet, których cykle są niestandardowo długie lub dla kobiet w połogu, ale będzie ona nieodpowiednia dla kobiet, których cykle trwają 27 dni lub krócej i które skarżą się na spontaniczne krwawienia w trakcie cyklu. Do ziół o działaniu oczyszczającym zalicza się nie tylko bylicę czy krwawnik, ale też niepozorne kwiaty mniszka lekarskiego, nagietka, rumianku czy płatki róży.

Recepturując mieszankę należy odpowiednio ją zbalansować. W zależności od intencji mieszanki, powinna ona zawierać zioła, które skupią się na „problemie”, ale również zioła, które będą niwelowały niekoniecznie pożądane właściwości użytego zioła. Na przykład lawenda w mieszance nada jej piękny aromat, ale ma właściwości osuszające, które warto skorygować ziołem o właściwościach nawilżających. Recepturowanie mieszanek ziołowych to naprawdę temat rzeka – każde zioło, które trafi do receptury ma znaczenie, a sposób ich doboru nie może być przypadkowy.

Na swojej stronie oferujesz nie tylko mieszanki ziół, ale również indywidualne konsultacje, a nawet małą, domową, saunę. Ciekawi mnie jak przebiegają takie konsultacje? 

Tak, Yoni RITUALS oferuje wszystko, co niezbędne do yoni steamingu – w domu, a nawet poza domem. Jest Yoni Sauna oraz Yoni Krzesełko, które można złożyć i zabrać ze sobą wszędzie w specjalnie uszytej na tą okazję torbie Podróżniczce. To bardzo fajna opcja dla osób, które często podróżują lub pracują z kobietami – pokochają ją yoni terapeutki, położne i doule. Jest aż 7 mieszanek ziół do yoni steamingu, które różnią się składem i intencją.
I są oczywiście konsultacje.

Jestem certyfikowanym doradcą V-steamingu i oferuję konsultacje online.
W trakcie konsultacji pomagam kobietom zrozumieć ich cykle menstruacyjne, znaleźć jasną przyczynę niepokojących je objawów a także wspieram w transformujących momentach ich kobiecej ścieżki – kiedy miesiączkują, kiedy próbują zajść w ciążę, podczas przygotowań do porodu i w delikatnym czasie połogu, w powrocie do miesiączki i w pożegnaniu z miesiączką. Konsultację zaczynam od pogłębionego wywiadu. Pytania koncentrują się wokół długości cyklu oraz przebiegu samej miesiączki (omawiamy długość cyklu, kolor krwi miesięcznej, obecność skrzepów, dolegliwości ze spektrum PMS, to w jaki sposób kobieta dba o siebie podczas jej trwania), dopytuję również o inne, bardzo istotne obserwacje z pozostałych dni cyklu. Uzyskane odpowiedzi analizuję, dzielę się swoimi wglądami z klientką by w kolejnej rozmowie wspólnie zadecydować co jest dla klientki priorytetem i którymi obszarami w pierwszej kolejności warto by było się zaopiekować. Następnie przygotowuję spersonalizowany plan yoni steamingu i rekomenduję zioła, jakie w danej sytuacji mogą okazać najwięcej wsparcia.

Plan i częstotliwość parowania dostosowana jest do celu terapeutycznego, jaki chcemy osiągnąć. Na przykład V-steamimg regulujący długość cyklu i jakość miesiączki praktykuje się w seriach kilkudniowych w strategicznych dniach cyklu menstruacyjnego. V-steaming adresowany infekcjom intymnych będzie miał zupełnie inny przebieg. Harmonogramy mogą się na siebie nakładać.

Po ustaleniu szczegółów i udzieleniu klientce wszystkich odpowiedzi na jej pytania dotyczące opracowanej analizy i planu – oferuję 2 miesięczne wsparcie mailowe w sprawach związanych z przeprowadzoną konsultacją i planem V-steamingowym.
Najczęściej pozostajemy i tak w kontakcie. Jest mi zawsze niezmiernie miło, kiedy klientki dzielą się ze mną wrażeniami z yoni steamingu i uzyskanymi rezultatami.

Widziałam, że zapisując się do Twojego newslettera otrzyma się e-book o tym, jak dbać o siebie, by mieć regularną miesiączkę. Czego jeszcze się tam dowiemy?

Wielu ciekawych rzeczy! Ebook “6 Sekretów Idealnej Miesiączki” (KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ) napisałam z myślą o kobietach, które miesiączkują nieregularnie i nie wiedzą co jest tego przyczyną, doświadczają PMS, a ich menstruacji towarzyszą bóle, krwawią skąpo lub wręcz przeciwnie – bardzo obficie, chciałyby wiedzieć więcej o menstruacji, ale trudno im się o tym rozmawia i chcą w końcu dowiedzieć się czemu właściwie służy miesiączka.

Wiele kobiet menstruuje od kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, a wciąż niewiele o menstruacji wie. A nawet jeśli intuicyjnie czuje, że coś jest nie tak i odważy się zapytać ginekologa, w odpowiedzi nierzadko słyszy „taka Pani uroda”.

Tak więc, jeśli czujesz, że ten temat Cię intryguje i chciałabyś zaprosić do swojego życia Idealną Miesiączkę – regularną, bezbolesną, pięknie wybarwioną czerwienią, o spokojnym przepływie, trwającą 4-5 dni od pierwszej do ostatniej kropli – gorąco zachęcam do pobrania 25 stronicowego ebooka, który może odmienić Twoje doświadczenia z miesiączką i pozytywnie wpłynąć na zdrowie.

autor: Margo Kido, w imieniu portalu Naturalna Bogini pytania zadawała Malika Ledeman  © 2020

PS.

Jeśli temat Ciebie zaintrygował i masz pytania dotyczące yoni steamingu – napisz do mnie. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby zainspirował również inne Kobiety – podziel się linkiem do niego. Z góry Ci za to dziękuję!