Co to jest Yoni Steaming?

Yoni steaming, nazywany również V-steamingiem jest holistyczną praktyką zdrowotną, w której pozwalamy by otulająca moc ciepłej pary przeniknęła przez pochwę wgłąb łona.

Parę uzyskuje się podgrzewając przez kilkanaście minut wodę w garnku. Dla wzmocnienia terapeutycznego efektu V-steamingu do wody dodaje się zioła o właściwościach fitoterapeutycznych.

Praktyka yoni steamingu polega na parowaniu okolic intymnych przez 10-30 minut lub dłużej w strategicznych momentach cyklu menstruacyjnego.

Jakie są zalety Yoni Steamingu?

Regularny V-steaming wspiera: 

OPTYMALNĄ DŁUGOŚĆ CYKLU (28-29 DNI) – używając odpowiednich ziół w yoni steamingu możemy wydłużyć zbyt krótki lub skrócić zbyt długi cykl menstruacyjny a następnie utrzymać jego  optymalną długość.

IDEALNĄ MIESIĄCZKĘ – yoni steaming pozytywnie wpływa na jakość miesiączki. Dzięki regularnej praktyce możemy zacząć doświadczać „idealną miesiączkę” – miesiączkę o średnim przepływie (bez plamień, bez „powodzi”) która trwa 4 dni (od pierwszej do ostatniej kropli), zaczyna się i kończy krwią o czerwonym odcieniu (bez brązu, czerni lub innych niepokojących odcieni), wolnej od skurczy i bóli podbrzusza.

SEKSUALNOŚĆ I LIBIDO – yoni steaming zwiększa nawilżenie, pobudza krążenie, rozpuszcza blokady emocjonalne i przywraca połączenie z żeńską energią uwalniając aurę kobiecości i twórczy potencjał.

ZDROWIE I WITALNOŚĆ – witaminy i minerały zawarte w ziołach odżywiają i detoksykują łono. Yoni steaming relaksuje, uziemia i przywraca łączność ze starożytną mądrością kobiet.

Przy jakich kobiecych dolegliwościach pomaga?

V-steaming w połączeniu z odpowiednio dobranymi ziołami pomaga kobietom uskarżającym się na:

PMS I BOLESNE MIESIĄCZKI  – yoni steaming niweluje dyskomfort, ból, skurcze, zmniejsza obfitość krwawień.

MIĘŚNIAKI, CYSTY, TORBIELE,  PCOS,  ENDOMETRIOZĘ – yoni steaming jest tradycyjną, niechirurgiczną metodą na kobiece dolegliwości – łagodzi ból i symptomy, a także wspiera proces ich leczenia i gojenia się.

NAWRACAJĄCE INFEKCJE INTYMNE – yoni steaming pomaga pokonać infekcje o podłożu wirusowym i bakteryjnym oraz minimalizuje częstotliwość ich występowania w przyszłości.

SUCHOŚĆ I TKLIWOŚĆ – yoni steaming jest wsparciem dla kobiet doświadczających suchości pochwy.

W jakim wieku można praktykować Yoni Steaming?

Yoni steaming jest dla kobiet w KAŻDYM WIEKU, w szczególności dla:

DZIEWCZYNEK, KTÓRE JESZCZE NIE MIESIĄCZKUJĄ – yoni steaming wspiera młode kobiety wchodzące na ścieżkę cykliczności. Dzięki praktyce dorastające dziewczynki oswajają temat miesiączki, pielęgnacji i uważności na swoje ciało. 

KOBIET MIESIĄCZKUJĄCYCH – yoni steaming pozytywnie wpływa na jakość miesiączki – jej regularność, długość trwania, przepływ, kolor.

KOBIET PRAGNĄCYCH ZAJŚĆ W CIĄŻĘ – yoni steaming pomaga przygotować macicę do zajścia w ciążę. Wspiera naturalny proces oczyszczenia, pomaga poruszyć i usunąć zastoje, wzmocnić macicę.

KOBIET W POŁOGU – yoni steaming pomaga oczyścić się z lochii, tonizuje układ rozrodczy, wspomaga gojenie się otarć powstałych podczas porodu (również rozdarć i bolesnych ran po nacięciu krocza), regeneruje macicę po trudach ciąży i przygotowuje do powrotu na ścieżkę cykliczności.

KOBIET W MENOPAUZIE I POST MENOPAUZIE – yoni steaming łagodzi dyskomfort towarzyszący suchości pochwy, nawilża i chłodzi.

Kiedy nie powinno się parować?

Nie wolno praktykować yoni streamingu:

W TRAKCIE MIESIĄCZKI – parowanie może zwiększyć intensywność krwawienia.

W CIĄŻY – podczas yoni steamingu ciepła para przenika przez pochwę wgłąb łona – parując w czasie ciąży można narazić się na  ryzyko poronienia.

JEŚLI STARASZ SIĘ POCZĄĆ DZIECKO,  W DRUGIEJ I TRZECIEJ FAZIE CYKLU – jeśli starasz się o dziecko i aktualnie znajdujesz się w fazie owulacji lub potencjalnie lutealnej, ale jeszcze nie wiesz na 100% czy doszło do zapłodnienia – dla bezpieczeństwa potencjalnej ciąży nie powinno się steamować. Jeśli udało się zajść Tobie w ciążę w tym cyklu- do v-steamingu będziesz mogła powrócić dopiero po urodzeniu dziecka.

W OSTRYM PRZEBIEGU INFEKCJI INTYMNEJ – zaogniona infekcja intymna z olbrzymim poczuciem dyskomfortu (silny świąd, uczucie “palenia”) jest trudna w leczeniu naturalnym. Tutaj rekomenduję najpierw wsparcie farmakologiczne (lub inne rozwiązania zaproponowane przez prowadzącego ginekologa) a dopiero później steaming, którego celem terapeutycznym będzie przeciwdziałanie nawrotowi infekcji w przyszłości.

Czy yoni steaming boli albo parzy?

Absolutnie nie!

Jeśli prawidłowo przygotujesz zestaw do parowania – yoni steaming będzie zawsze ŁAGODNY, KOJĄCY I RELAKSUJĄCY.

Przed każdą sesją należy sprawdzić czy temperatura pary wydobywającej się z garnka lub/i górnej części Yoni Sauny jest dla Ciebie odpowiednia.

Jeśli para jest zbyt gorąca dla Twojej dłoni – poczekaj kilka minut aż chwilę przestygnie. Jeśli jest zbyt chłodna lub jest jej za mało by czuć otulające ciepło – ponownie podgrzej napar.

Pamiętaj – yoni steaming to przyjemne doświadczenie – jak pachnąca, relaksująca kąpiel.

Czego potrzebuję yoni steamingu?

Do yoni steamingu niezbędne są:
1. woda i zioła,
2. garnek i kuchenka, na której podgrzejemy napar,
3. Yoni Sauna, Yoni Krzesełko lub bezpiecznie zaaranżowane miejsce na podłodze (jeśli preferujesz kucać nad naczyniem z naparem).

Ze względów bezpieczeństwa, komfortu i łatwości aranżacji yoni steamingu – rekomenduję użycie Yoni Sauny lub Yoni Krzesełka.

Z yoni steamingu możesz korzystać kilka-kilkanaście razy w miesiącu (przed i po miesiączce, jeśli przydarzy się Tobie infekcja intymna, jeśli będziesz chciała zrelaksować się przed snem, jeśli będziesz chciała zintensyfikować doznania seksualne z partnerem, itp.).  Warto zainwestować w wygodne siedzisko do praktyki.

Do czego konkretnie przyda mi się Yoni Sauna lub Yoni Krzesełko?

Do wygodnej praktyki yoni steamingu!

Yoni Sauna to drewniany kubik, na którym siada się podczas sesji V-steamingu. W jego wnętrzu umieszcza się garnek, w którym uprzednio przygotowany został ziołowy napar.

Yoni Krzesełko to drewniany stołeczek, na którym analogicznie do Sauny siada się podczas sesji V-steamingu. Pod krzesełkiem umieszcza się garnek z parującym naparem ziołowym.

Yoni Sauna, została zaprojektowane w taki sposób by całe ciepło i para kierowały się ku górze, ku yoni (jest w całości zabudowana i dłużej utrzymuje ciepło).

Yoni Krzesełku, podobnie jak Sauna ma otwór przez który para będzie przenikała do yoni,  ale aby para nie rozpraszała się na boki podczas sesji V-steamingu należy przestrzeń wokół krzesełka lub własne nogi prześcieradłem lub kocem.

Jak przygotować napar ziołowy do sesji yoni steamingu?

Napar ziołowy do sesji yoni steamingu można przygotować w kuchni, a następnie przenieść garnek z naparem do pomieszczenia, w którym będziemy steamować.

Szczegółowa instrucja jak przygotować napar znajduje się na opakowaniu ziół Yoni RITUALS.

Do czego przydaje się mini kuchenka elektryczna?

Napar ziołowy do sesji yoni steamingu można przygotować w kuchni, a następnie przenieść garnek z naparem do pomieszczenia, w którym będziemy steamować.

Jeśli nasz plan steamingu zakłada krótkie sesje (10 minutowe), ilość pary nagromadzonej przy przygotowywaniu naparu powinna wystarczyć na cały rytuał. Jeśli parujemy dłużej (+30 minut) a napar znacząco przestygnie, musimy podgrzać napar i wygenerować więcej pary. W takich sytuacjach bardzo przydaje się mini kuchenka elektryczna.

Zarówno Sauna jak i Krzesełko Yoni Rituals zostały zaprojektowane w taki sposób, by w razie potrzeby móc we wnętrzu (Sauny) lub pod (Krzesełkiem) umieścić mini kuchenkę elektryczną. Napar można wówczas przygotowywać bez konieczności wyjmowania i przenoszenia gorącego garnka wszędzie tam gdzie stoi Yoni Sauna i Krzesełko– w łazience, sypialni, kąciku do medytacji.

Jak długo trwa pojedyncza sesja yoni steamingu?

Jednorazowa sesja V-steamingu trwa 10 lub 30 minut.

Jej długość jest ściśle uzależniona od predyspozycji i aktualnego stanu zdrowia praktykującej kobiety.

Yoni steaming jest bardzo przyjemny i trudno oprzeć się pokusie by nie przedłyżyć sesji.  Jednakże przedłużenie sesji yoni steamingu podczas której  wykorzystujemy zioła  lecznicze  może przy niekompletnej wiedzy na temat ich terpaeutycznych właściwości przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z Yoni steamingiem – zachęcam Cię do konsultacji z certyfikowanym doradcą V-steamigu, który przeanalizuje Twój cykl i predyspozycje i na tej podstawie podpowie ile konkretnie powinna trwać sesja w Twoim przypadku.

Harmonogram Parowania – jak często V-steamować?

Yoni steaming jest bardzo przyjemnym, wspierającym zdrowie rytuałem. Częstotliwość parowania dostosowuje się od aktualnych potrzeb kobiety.

Plany parowania różnią się od siebie w zależności od tego jaki cel terapeutyczny chcemy osiągnąć. Na przykład V-steaming regulujący długość cyklu i jakość miesiączki praktykuje się w seriach kilkudniowych w strategicznych dniach cyklu menstruacyjnego. V-steaming adresowany infekcjom intymnym będzie miał zupełnie inny przebieg.  Harmonogramy mogą się na siebie nakładać.

Przy  planowaniu skutecznego pod kątem terapeutycznym harmonogramu  warto skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy V-steamigu.

 

W czym może pomóc Certyfikowany Doradca V-steamingu?

W przygotowaniu terapeutycznego planu V-steamingu dopasowanego do Twoich potrzeb i problemu z którym się borykasz.

W oparciu o szczegółową analizę opracuje spersonalizowany plan terapeutyczny, z którego dowiesz się ile czasu każdorazowo powinna trwać Twoja sesja parowania,  z jakiej mieszanki ziołowej warto korzystać  oraz  jak konkretnie  będzie wyglądał dopasowany do Twoich potrzeb i celów harmonogram Yoni steamingu.

 

autor: Margo Kido | Yoni RITUALS | © 2020

PS.

Jeśli temat Ciebie zaintrygował i masz pytania dotyczące yoni steamingu – napisz do mnie. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby zainspirował również inne Kobiety – podziel się linkiem do niego. Z góry Ci za to dziękuję!

Pomocne w praktyce Yoni Steam