Czułaś ją od zawsze, choć mogła być nieuświadomiona – więź i niezwykłe połączenie z naturalnym satelitą naszej planety – Księżycem.

Kobieca więź w Księżycem jest wyjątkowa. Nasze przodkinie nie tylko dostrzegały jak ogromny wpływ mają poszczególne fazy Księżyca na świat przyrody ale i widziały wyraźne połączenie pomiędzy Księżycem a własnym cyklem menstruacyjnym. 

Słowo „menstruacja” pochodzi od łacińskiego słowa “mēnsis” oznaczającego „miesiąc” i jest oczywiście powiązane z Księżycem, który od zawsze służył ludzkości do obliczania upływającego czasu (wspólne korzenie ma staroangielskie słowo „mona”, nordyckie „mani”, duńskie „maane”, gotyckie „mena”, czy greckie „mene”). Cykl księżycowy trwa ok 29 dni, czyli mniej więcej tyle ile kobiecy cykl menstruacyjny. Kobiety obserwując Księżyc wiedziały kiedy spodziewać się miesiączki i owulacji. Kiedy całe wioski celebrowały pełnię organizując różnego rodzaju święta i rytuały, tak kobiety celebrowały moment menstruacji jako czas wewnętrznego odrodzenia, oczyszczenia i odpoczynku – najczęściej synchronicznie z nowiem.

Nie jesteś szalona, jesteś Cykliczna

Przez ostatnie stulecia menstruacja stała się tematem tabu, a my zapominałyśmy tym, że cykl menstruacyjny składa się nie tylko z czasu w którym „krwawimy” i „niekrwawimy”.  Te z nas, które od wielu lat korzystają z pigułek antykoncepcyjnych również tak to widzą – zażywamy 21 pigułek (czas bez krwawienia), a następnie robimy 7 dni przerwy lub zażywamy 7 pigułek placebo (podczas których występuje krwawienie).

A jak wymyśliła to natura? Tak jak Księżyc przechodzi dzień po dniu od nowiu przez pierwszą kwadrę, pełnię, trzecią kwadrę aż do kolejnego nowiu, tak nasze ciało i umysł podróżuje od menstruacji przez fazę folikularną, owulację, fazę lutealną aż do kolejnej menstruacji. W czasie tej podróży każdy dzień jest inny i przynosi różne doświadczenia.

Warto to obserwować i dokumentować! A po co? By uważniej i świadomiej żyć!

Kiedy żyjesz dzień po dniu nie zauważając upływu czasu w kontekście swojego cyklu – może Ci się wydawać, że przebywasz w ciągłym chaosie. Jednego dnia jesteś wesoła i tryskasz energią, kiedy indziej jesteś przygaszona, bardziej wrażliwa, emocjonalna.

Pamiętaj: nie jesteś szalona – jesteś cykliczna!

Moon Mandala

Patrząc na nasz cykl jako zmieniające się pory roku, możemy spojrzeć na siebie i swoje emocje z większą łagodnością. Momenty siły i chęci do działania (wewnętrzne lato, owulacja, energia ognia) naturalnie przeplatane są wzrostami i spadkami energii. Mądrze jest płynąc z prądem, zauważać i szanować swój nastrój i każdą potrzebę – zarówno wtedy kiedy chce nam się tańczyć i eksplorować zewnętrzny świat, jak i wtedy gdy kierujemy się do środka.

Cudownym narzędziem służącym do dokumentowania kobiecego cyklu jest Moon Mandala – nazywana również Kobiecą Księżycową Mapą.

Mandala podzielona jest na 29 dni – tyle ile trwa pełny miesiąc księżycowy od nowiu do nowiu (29,8 dnia) oraz kobiecy cykl menstruacyjny (28-29 dni).

Prowadzenie cyklicznego dziennika rozpoczynamy w pierwszym dniu miesiączki. Sprawdzamy w którym dniu lunarnym aktualnie znajduje się Księżyc na nieboskłonie i od tego miejsca na mandali prowadzimy zapiski.

Każdy z mandalowych dni podzielony jest na mniejsze przestrzenie: „psyche”, „ciało”, „datę”, „dzień cyklu”. Możesz wykorzystywać je według wskazówek lub według własnego klucza – opisując, rysując lub malując emocje, sny, sygnały płynące z ciała, Twoje samopoczucie…

I tu pojawia się magia…

Po mniej więcej 3 miesiącach prowadzenia Moon Mandali możesz zacząć zauważać swój osobisty wzór.

W konkretnych dniach cyklu działasz z impetem, masz najdziksze pomysły i sny, w inne wyraźnie odczuwasz moment zmiany na poziomie ciała i umysłu – stajesz się bardziej introwertyczna, zaczynasz kierować uwagę do środka i wyruszasz w podróż w głęb siebie.

Tą wiedzę możesz wykorzystać do planowania swojej aktywności w kolejnych miesiącach! Spodziewając się zwyżkującej energii w konkretnych dniach Twojego cyklu – możesz zaplanować w tych dniach intensywną pracę,  naukę lub realizację  super kreatywnych zadań. Kiedy wiesz w którym momencie zaczynasz się wyciszać lub doświadczać dyskomfortu na poziomie ciała – będziesz dla siebie bardziej wyrozumiała i do kalendarza wpiszesz sprawy wymagające Twojego intensywnego zaangażowania.

Celem prowadzenia Moon Mandali jest zyskanie samoświadomości i czucia samej siebie.

Dokumentując co się z nami dzieje w cyklu miesiączkowym w kontekście tego jak emocjonalnie i fizycznie reagujemy na mrok nowiu, rosnący lub ubywający Księżyc i oczywiście jego pełnię wspiera nas w nawiązaniu niezwykłej relacji z naturą. Budujemy więź z naszym tętniącym życiem kobiecym całem i towarzyszącym nam każdego dnia Księżycem.

Jak korzystać z Moon Mandali?

1. POZNAJ MOON MANDALĘ

Mandala podzielona jest na 29 dni – tyle ile trwa pełny miesiąc księżycowy od nowiu do nowiu (średnio ok 29.8 dnia) oraz cykl menstruacyjny (ok 28-39 dni)

Nad każdym dniem umieszczony jest Księżyc. „Biały” Księżyc (pusty w środku, obrysowany czarną obwódką) symbolizuje nów, „czarny” Księżyc (wypełniony w środku) symbolizuje pełnię. Księżyc przybiera od nowiu do pełni a następnie ubywa od pełni do kolejnego nowiu. Wypełniając mandalę będziesz się przesuwać po okręgu zgodnie z kierunkiem wskazówki zegara.

Każdy z mandalowych dni podzielony jest na mniejsze przestrzenie: „psyche”, „ciało”, „datę”, „dzień cyklu”. Możesz wykorzystywać je według wskazówek lub według własnego klucza.

2. PUNKT STARTU

Zacznij wypełniać Moon Mandalę pierwszego dnia Twojego cyklu czyli w pierwszym dniu miesiączki – to dzień, w którym zobaczysz czerwoną, żywą krew (pamiętaj, że plamienie, w szczególności brązową krwią nie powinno być traktowane jako start miesiączki).

Sprawdź w którym dniu lunarnym aktualnie znajduje się Księżyc (zerknij na kalendarz Moon Rituals lub w jednej z aplikacji księżycowych), wybierz odpowiednią fazę Księżyca na Moon Mandali i oznacz cyferką „1” przestrzeń „dzień cyklu”, która znajduje się bliżej centrum Mandali. Dla ułatwienia oznacz kolejne dni cyklu cyframi „2”, „3”, „4” zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Np jeśli zaczęłaś miesiączkować 14 lutego odszukaj ten dzień w kalendarzu księżycowym (w 2021 roku 14 luty wypada 4 dni po nowiu) i w tej kratce Mandali rozpocznij jej wypełnianie. 

3. CO DOKUMENTOWAĆ?

Nad „dniami cyklu” znajduje się przestrzeń dla oznaczenia „daty”, a powyżej „ciało” i „psyche”. W przestrzeni „ciało” możesz zapisywać spostrzeżenia dotyczące Twojego fizycznego samopoczucia, a w „psyche” stan umysłu, towarzyszące Ci w danym dniu emocje, marzenia lub sny. Możesz totalnie puścić wodze fantazji i bawić się podczas jej wypełniania. Przydadzą się kolorowe flamastry, kredki lub farbki, do wydruku mandali możesz użyć zwykłego papieru jak i akwarelowego bloku lub barwnego bristolu. Pisz, rysuj, maluj … Cokolwiek czujesz, podążaj za intuicją. 

Moon Mandalowe Wskazówki

Prowadzenie Mandali jest bardzo intuicyjne i łatwo wchodzi w pozytywny nawyk. Warto zaplanować stałą godzinę na jej wypełnianie – np. przed pójściem spać – jako chwilę na podsumowanie dnia. Niektóre zapiski możesz chcieć wypełniać rankiem – sny z reguły najintensywniej pamiętamy chwilę po przebudzeniu i pamięć o nich zaciera się w ciągu dnia.

Jeśli na początku określenie dni lunarnych może Ci się wydawać trudne – skorzystaj z kalendarza Moon Rituals (do pobrania tutaj) lub aplikacji („The Moon”, „Moon”, „My Moontime”).

Po mniej więcej 3 miesiącach prowadzenia Moon Mandali możesz zacząć zauważać swój powtarzający się osobisty wzór. Mając tą świadomość możesz wykorzystywać te informacje planując kolejne dni i miesiące w kalendarzu. 

Prowadź Moon Mandalę kiedy czujesz taką potrzebę – nie musisz tego robić co miesiąc przez cały rok. Podróżując wgłąb siebie ufaj swojej intuicji – jeśli czujesz, że potrzebujesz odpocząć – zrób sobie przerwę w prowadzeniu Moon Mandali. Możesz też uzupełniać zapiski co kilka dni lub tylko w „przełomowych” momentach kiedy wyraźnie czujesz wewnętrzne zmiany. To Twoja osobista Księżycowa Mapa, Ty decydujesz co jest dla Ciebie ważne <3

Moon Mandala do pobrania

Stworzyłam dla Ciebie Moon Mandalę w dwóch wersjach:

  • COSMIC MOON MANDALA – minimalistyczną wersję Mandali, zdobioną konstelacjami gwiazd
  • FLORA MOON MANDALA – botaniczną wersję Mandali, zdobioną pąkami kwiatów

Link do pobrania Mandal znajduje się poniżej. 

PS.

Jeśli temat Ciebie zaintrygował i masz pytania dotyczące praktyki z Moon Mandalą – napisz do mnie. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby zainspirował również inne Kobiety – podziel się linkiem do niego. Z góry Ci za to dziękuję!

autor: Margo Kido | Yoni RITUALS | © 2020-21